Należy wiedzieć, że szkła korekcyjne możemy kupić taniej, z refundacją NFZ. Od czego zależy wysokość dopłaty? Wysokość dopłaty zależy do mocy i rodzaju szkieł korekcyjnych wskazanych na recepcie oraz wieku osoby ubezpieczonej. Przykładowa dopłata: dla osoby z wadą do +/- 6 dioptrii wynosi obecnie – 17,50 zł za 1 szkło (razem 35 zł), zaś z wadą powyżej 6 dioptrii – 35 zł za 1 szkło, razem 70 zł. Warto wiedzieć, że dopłaty na szkła korekcyjne dla dzieci mogą pokryć niemal całą cenę (tańszych szkieł), na przykład za szkła o wartości 60 zł za parę rodzic dopłaci 10 zł. Warto też dodać, że dorosłym przysługuje refundacja szkieł raz na 2 lata, a dzieciom i młodzieży – raz na 6 miesięcy.

Oto jakie kroki powinniśmy wykonać , jeśli chodzi o załatwienie refundacji:

1). Zgłośmy się do lekarza rodzinnego po skierowanie do okulisty (wcześniej zadzwońmy do przychodni i zapytajmy o zasady przyjęć do lekarza). Jeśli od razu wybierzemy się do prywatnego gabinetu okulisty, ustalmy, czy ma on podpisaną umowę z NFZ.
2). Powiedzmy okuliście, że prosimy o receptę z refundacją. Wtedy lekarz wystawi taką receptę i wniosek-zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Lekarz może wysłać e-zlecenie do oddziału NFZ lub my możemy je wysłać pocztą.
3). Kiedy otrzymamy potwierdzenie z NFZ, że zlecenie zatwierdzono, wykonamy okulary z dopłatą w zakładzie optycznym, który realizuje recepty z refundacją (ma umowę z NFZ).