Nogi do stołu – jak wybrać odpowiednią podstawę?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie domu bez stołu. Jadalnia, kuchnia czy salon to miejsca, gdzie zapewne najczęściej go znajdziemy. Jest to również element wyposażenia, który najbardziej rzuca się w oczy, dlatego wybierając go, zazwyczaj zwracamy uwagę na to, aby był efektowny i jednocześnie funkcjonalny. Spora część klientów zapomina jednak, że najważniejszą częścią tego rodzaju mebli, wbrew pozorom nie jest blat, ale to co znajduje się pod nim, czyli nogi do stołu. Poniżej podpowiadamy zatem, jak wybrać najlepsze i na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów.

Niepowtarzalny i jednocześnie funkcjonalny kształt

Urządzanie domu czy mieszkania to niewątpliwie walka o to, aby wszystko ładnie ze sobą współgrało. Ma to również swoje odniesienie w przypadku takich elementów jak nogi do stołów. Większości z nas wydaje się, że są one ukryte, więc nie mają większego znaczenia w odbiorze całości. Okazuje się jednak, że w dużej mierze właśnie od nich zależy efekt końcowy. Wybierając nogi i podstawy do stołów powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że powinny one być dopasowane do blatu. Ponadto, powinny zapewniać stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Szczególnie istotne jest to w przypadku barów i restauracji, gdzie podstawy do stołu muszą być podporą dla ciężkich naczyń i sprzętów.

Nogi do stołu powinny również być wybierane pod kątem wielkości blatu. Ma to przede wszystkim wpływ na ich ilość oraz masywność. W tym przypadku ciekawym rozwiązaniem jest zakup spersonalizowanego mebla. Na czym to polega? Otóż wybierając taką opcję, możemy dowolnie łączyć blaty z nogami i dopasowywać je według własnych potrzeb. Możliwości jest tutaj całe mnóstwo – pojedyncze i podwójne nogi do stołów, o prostym lub wygiętym kształcie, niskie, wysokie i wiele innych.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Wybierając podstawy do stołu powinniśmy zwracać również uwagę na to, z jakiego materiału są one wykonane. Ma to wpływ przede wszystkim na ich trwałość oraz na nośność mebla. Dobierając tego typu parametry należy brać pod uwagę odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz możliwość czyszczenia i konserwacji podstawy do stołów oraz blatu. Aby mieć pewność, że wybrany przez nas model spełnia nasze wymagania, warto zasięgnąć opinii specjalisty, który podpowie nam, co najlepiej sprawdzi się w naszym wnętrzu. 

Zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych, takich jak https://kamilameble.pl/23-podstawy-do-stolu, znajdziemy nogi do stołów wykonane między innymi z żeliwa, stali nierdzewnej chromowanej, polerowanego aluminium i aluminium malowanego proszkowo. Materiały te można swobodnie łączyć z drewnem oraz innymi surowcami wykorzystywanymi do produkcji blatów. Jeśli zależy nam na tradycyjnych rozwiązaniach, najlepszym wyborem będą nogi do stołu wykonane z drewna.

Sposób montażu

Wybierając podstawy do stołu powinniśmy zwrócić również uwagę na to, czy ich montaż nie będzie sprawiał nam problemu. Najwygodniej będzie, jeśli proces ten nie będzie wymagał od nas specjalnych umiejętności oraz użycia specyficznych narzędzi. Jeśli samodzielnie dokonujemy wyboru podstawy do stołów oraz blatu, automatycznie zyskujemy co najmniej kilka możliwości aranżacji wnętrza. Bardzo funkcjonalne są nogi do stołu, które posiadają możliwość regulacji. Dzięki temu możemy optymalnie dopasować mebel do swoich potrzeb i wymagań. Jeśli mimo instrukcji dołączonej do zakupów, nadal mamy wrażenie, że zamontowanie podstawy do stołu jest zbyt skomplikowane, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty.

Kiedy wybieramy nogi do stołów pamiętajmy, aby korzystać z usług sprawdzonych i zaufanych producentów. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję jakości i nie zaskoczy nas niespodziewana awaria. Pamiętajmy również, że podstawy do stołu powinny być przede wszystkim funkcjonalne i tym kierujmy się